Екатерина Тьокова разказва за създаването на „Йони и вълшебните думи“
Как ви дойде идеята да създадете книгата „Йони и вълшебните думи“?
Идеята за „Йони и вълшебните думи“ се роди от съвкупност от лични преживявания, дълбок интерес към жестовия език и едно силно желание да направя света малко по-добър за всички деца, независимо от техните различия. Вярвам, че жестовият език е не просто начин на комуникация, а форма на изкуство, която може да изрази много повече от думи. Жестовете носят емоции, дават възможност на хората да се свързват по начин, който е дълбок, визуален и осезаем. Когато едно дете умее да комуникира, дори и с основни жестове, то демонстрира уважение и разбиране към децата с увреден слух. Това изгражда по-приобщаваща среда в училища, детски градини и на обществени места. Жестовият език е част от културата на хората с увреден слух. Когато децата го учат, те не само овладяват нови думи и жестове, но и опознават света на глухите. Това ги прави по-осъзнати и отворени към културното разнообразие в света около тях. А и нали знаете – децата са прекрасни имитатори, просто трябва да им дадем нещо добро за имитиране.
Имате ли личен опит с общуването с деца с увреден слух?
Имам възможността да срещам деца с увреден слух в различни ситуации, и всяка среща само потвърждава значението на жестовия език в ежедневния живот. Виждам колко е важно за тях да бъдат част от общността и как жестовете са техният начин да се свържат с нея. Всичко това ме вдъхновява да продължа да развивам този проект и да направя жестовия език по-достъпен и разбираем за повече хора. Детето на моя много близка приятелка е с увреден слух и комуникацията с него ми показа колко важно е да бъдеш търпелив, да се стремиш да разбереш нуждите на другия и да намериш нови начини за общуване. Искам всяко дете, независимо дали чуващо или не, да има възможност да научи основите на този език и да разбере колко важно е да бъдем толерантни и разбиращи към различията на другите. Именно това стои в основата на „Йони и вълшебните думи“ – не просто книга, а инструмент за насърчаване на емпатията и взаимното разбирателство.
Къде може да се приложат научените думи от този език, според вас?
Научените жестове и думи от книгата могат да намерят своето приложение в най-различни сфери на ежедневието. Първото и най-очевидно място, разбира се, е в комуникацията с хора с увреден слух. Децата, които научат тези основни жестове, ще могат много по-лесно и уверено да общуват със свои връстници, които разчитат на жестовия език за изразяване. Това е огромна крачка към създаването на по-приобщаващо и толерантно общество, в което всяко дете се чувства прието и разбрано. Също така, научените думи могат да се използват в училищата и детските градини като част от обучителния процес. Децата са изключително възприемчиви към нови знания и умения, и те с лекота могат да овладеят основните жестове, като същевременно развиват чувствителност към нуждите на другите.
Сега след като проектът е завършен, планирате ли нещо ново в подобна насока?
Първият ми план е да създам продължение на „Йони“, което да включва нови думи и жестове, по-богата история и още повече интерактивни елементи. За мен е важно книгата да остане интерактивна, с видео материали и визуални ресурси, които да улеснят ученето и разбирането на жестовете. „Йони и вълшебните думи“ е само началото на пътя ми в тази посока. Създаването на тази книга беше изключително вдъхновяващо преживяване за мен и аз виждам огромен потенциал в това да продължа да развивам тази тема.
След издаването на „Йони и вълшебните думи“ имаше няколко много трогателни и вдъхновяващи моменти, които ме накараха да осъзная колко важно е това, което правя. Един от най-запомнящите се моменти беше, когато родители на деца с увреден слух се свързаха с мен, за да ми споделят колко много тази книга е помогнала на техните семейства. Те бяха щастливи, че съществува такова издание, което не само учи децата на жестов език, но и ги включва в един по-широк свят на комуникация и разбиране.
Тези думи ме докоснаха дълбоко, защото виждам колко голяма нужда има от подобни книги и материали, които да подкрепят родителите и децата в ежедневието им. Освен това забелязах какъв интерес предизвиква книгата у самите деца. Те не просто я четат, а активно се опитват да научат жестовете, да ги повторят, да комуникират по нов начин. Виждам вълнението им, когато успяват да направят определен жест правилно, или когато разберат как да изразят една дума с ръцете си.
Това за мен е най-голямото признание – да видя как книгата предизвиква радост и желание за учене. Също така, усещам как вдъхновява не само децата и техните родители, но и други хора, които дори не са пряко свързани с темата за слуховите увреждания. Хора от различни сфери на живота споделят, че книгата ги е впечатлила и им е отворила нови хоризонти. Това ме кара да вярвам все повече в идеята си, че жестовият език може да бъде достъпен за всички!
Искам да изразя искрената си благодарност към издателство „Потайниче,“ които повярваха в този проект и го превърнаха в реалност. Огромни благодарности също така на Съюза на глухите в България за сътрудничеството и на Росица Караджова, която стана лицето на видеоклиповете с жестове в книгата. Нейната отдаденост и професионализъм направиха тези видеа живи и достъпни. Всички тези партньорства ми показаха, че заедно можем да направим много повече за приобщаването на хората с увреден слух в обществото и да насърчим едно поколение деца, които разбират важността на комуникацията отвъд думите.
Каним нашите читатели да се запознаят по-отблизо с книгата на работилницата за деца на Musagena New Vibes Fest на 05.10. (събота) от 13:00 часа. По време на събитието ще се проведе демонстрация на жестовете от книгата от Росица Караджова, глух лектор, глух преводач и консултант по БЖЕ. Малчуганите също ще имат и възможност да вземат автограф от авторката Екатерина Тьокова!
Книгата „Йони и вълшебните думи“ и материалите към нея са реализирани в партньорство с Младежката организация на Съюза на глухите в България.
Проектът се реализира с подкрепата на СП „Култура“, Направление „Културно-образователни проекти, активни публики“ 2024.